На 10 март 1943 година, българските евреи бяха спасени от депортация в нацистките концлагери, благодарение на усилията на много български граждани, интелектуалци и религиозни лидери, които се противопоставиха на режима и на неговите политики. Тази дата остава значима в българската история, тъй като представлява символ на човечността и съпротивата срещу неправдата.
През 1943 година, когато нацистките власти започват подготовката за депортиране на еврейската общност в България, обществеността, включително политически фигури и обикновени граждани, се обединиха в усилията си да предотвратят това жестоко действие. Някои от най-известните имена в тази борба включват д-р Гео Милев, Васил Коларов и много други, които изразиха своя протест и организираха действия за защита на еврейските граждани.
Въпреки натиска от страна на нацистите, българската власт не изпълни заповедта за депортация на българските евреи, и по този начин повече от 48 000 души бяха спасени. Тази история е важен урок за хуманността и солидарността в трудни времена и напомня за важността на съпротивата срещу всяка форма на дискриминация и насилие.
Днес, 82 години след тези събития, е изключително важно да помним и почитаме паметта на всички, които са били част от този акт на съпротива. Спасяването на българските евреи е пример за стойността на човешкия живот и правото на всяко същество да живее в мир и безопасност. Нека продължим да работим за един свят, в който толерантността и разбирателството са в основата на нашите отношения.
Посланици на ЕП от СУ“Свети Климент Охридски“, Ямбол