Основна цел: Повишаване качеството на образование, мотивацията и ангажираността на учениците. Формиране на ключови компетентности чрез интегриране на технологии и иновативни методи.
Съдържателна част:
Проектът предвижда въвеждане на иновативно учебно съдържание по учебни предмети като допълнителна подготовка /ФУЧ/ и прилагане на интерактивни форми и методи в образователния процес. Избраният модел на взаимодействие и комуникация ще предложи откривaне на оригинални решения на учебни проблеми и задачи в процеса на учене с цел личностно развитие на участниците в него.
Интерактивните методи на обучение се дефинират като взаимосвързана съвместна дейност на учащите се и на учителя, при която всички участници в образователния процес си взаимодействат, обменят информация, заедно решават проблеми, моделират ситуации, оценяват своите действия и действията на другите, потопяват се в реална атмосфера на сътрудничество при решаване на проблеми.
Интерактивеният образователен модел - „Уча, като действам“ се основава на учене чрез придобиване на опит, изисква да се използват методи, които водят до повишена познавателна, социална и емоционална активност на учениците. Като цяло, това са методи на обучение, които се основават на играта (дидактически и ролеви игри, драматизации), диалога (обсъждане, дискусия, мозъчна атака), изследването (наблюдение, експеримент, работа върху изследователска тема или проект) и практическите дейности (упражнения, ситуационни методи – казус и анализ на ситуации, работа по социални проекти). Към тях можем да прибавим и Прилагане на модела „Обърната класна стая“ (Flipped Classroom), при който – за разлика от традиционното обучение – учениците разглеждат новия учебен материал извън клас. Обикновено това се случва, като учениците сами се запознават с учебното съдържание от няколко източника, включително и видеоклипове, които са подбрани от учителя. Нещо повече, активностите, класически завършвани в час, сега се завършват от учениците в удобно за тях време. Времето в клас на следващия ден се използва за по-добро усвояване на новите знания чрез различни стратегии като дискусии, допълнителни упражнения, решаване на казуси, изготвяне на презентации и проекти и др.
Изграждането на интерактивен образователен модел предполага използването на Проектно-базираното обучение - метод, развиващ ключовите компетентности и уменията в нашето съвремие. То предполага интензивно, целенасочено и „умно“ използване на ИКТ. ПБО е интерактивният метод, който най-силно може да предизвика промяна в културата на преподаване, предполага сътрудничество както между учениците, така и между тях и учителя, който често е в ролята на фасилитатор. Обратната връзка, която учителят периодично дава, е конкретна, полезна, позитивна.
Интерактивният образователен модел - „Уча, като действам“ може да се прилага по различни учебни предмети и предоставя допълнителни възможности за развиване на умения, осмисляне на информация и прилагането й.
Преподавателите, включени в дейностите по проекта Интерактивен образователен модел - „Уча, като действам“, ще придобият опит да работят с интерактивна и адаптивна система, ще повишат своята професионална квалификация и самочувствие.
Родителите ще се включат по-активно към училищния живот, а училището ни ще завоюва име на престижно, иновативно, дигитално и творческо в региона.
Контролно-оценъчна част:
Ще считаме, че проектът ни е изпълнен успешно, ако ученикът от пасивен наблюдател се превърне в активен сътрудник на учителя, като „открива” новите знания и развива чувство на отговорност към ученето в и извън класната стая. При добра комуникация и взаимодействие с родителите, те могат да се привлекат като съмишленици и участници в класови и училищните инициативи. Ежегодно знанията и уменията на учениците ще бъдат измервани чрез входяща и изходяща диагностика в съответния клас; НВО, ДЗИ, анкети с ученици и родители; участие в общински, регионални и национални олимпиади, състезания, конкурси.
Дейности по проекта:
1. Въвеждане на учебен предмет „Естетика и дизайн“- обогатяване на традицията за творческа работа в паралелките с изобразително изкуство в училище.
Учениците изучават дисциплината в рамките на две последователни години и ще използват интерактивна и адаптивна обучителна система, проектен подход и "обучение чрез правене".
Очаква се обучаемите да развият и подобрят своя усет към естетичното, като подобрят своето самочувствие и умения за работа с графични и приложни програми. В резултат, да се повиши успехът на участниците и интересът им към училищния живот и учебен процес.
Преподаватели и изяви по учебния предмет:
Начален етап- IVа, IVб, IVв клас
- Анастасия Крушкова- Изложба на учениците, изучаващи „Естетика и дизайн“-м. май;
- Галя Шевкенова- Изложба от предмети, изработени в часовете по „Естетика и дизайн“- ФУЧ- м. май;
- Калинка Грудева- „Пролетна магия“- изложба от предмети, изработени в часовете по „Естетика и дизайн“- ФУЧ- м. май.
Първи гимназиален етап- VIIIа, IXа клас
- Христо Крушков, Светла Цветанова: Изложба на учениците, изучаващи „Естетика и дизайн“-м. май.
2. Съвременни интерактивни методи в учебен предмет:
- Компютърно моделиране – РП - IIб клас
Акцентът в обучението е върху използването на образователни игри по математическо моделиране и програмиране, целящи да формират знания и умения за използване на основополагащи понятия в дисциплината.
Учениците ще използват интерактивна и адаптивна обучителна система, проектен подход и "обучение чрез правене".
Очакваме след двугодишното обучение учениците да подобрят своето логическо, креативно мислене и самочувствие.
Преподавател: Красимира Калудова- „Учим и споделяме“- представяне на използвани иновации в часовете по Компютърно моделиране пред учениците от II клас-м. май
- История и цивилизации и География и икономика – ФУЧ - втори гимназиален етап
Допълнителната подготовка във втори гимназиален етап е предназначена за ученици с трайни интереси към историческото и географското познание и подпомагането им в кандидатстудентските изпити. Чрез нея, усвоените знания и умения в общообразователния минимум, се задълбочават, разширяват, обобщават на по-високо научно, теоретично и приложно равнище. Целта е, чрез използване на съвременни интерактивни методи, да се провокира интересът на учениците и да ги постави в активна позиция на изследователи. Учениците ще имат възможности за работа в екип, участие в ученически изследвания на даден проблем и презентирането им, по желания от тях начин, провеждане на част от часовете в културните институции на града /музеи, галерии/, където ще имат възможност за допълнително онагледяване и работа в естествена музейна среда.
Преподавател:Соня Недева-„ Изследователска дейност и работа в екип по тема „Априлското въстание“/презентации, снимки, постери/- Ист. и цив.-ФУЧ- м. април;
„Изследователска дейност и работа в екип по тема „Моят град Ямбол“/виртуална разходка/- Геогр. и икономика-ФУЧ-м. април.
3. Методът „Обърната класна стая“ в учебен предмет:
Философия - втори гимназиален етап
Предварителната подготовка на учениците по теми от учебното съдържание и запознаването им с основни концепции ще спомогне за анализиране на конкретни проблеми и намиране на конструктивни решения със съдействието на учителя.
Преподавател:Мария Карамаркова-Публична дискусия: „Моето щастие“-с ученици от XI клас-м. май.
4. Проектно-базирано обучение по учебен предмет:
- Български език и литература - VIIб клас
Интегриране на информационните технологии в обучението по български език и литература при онагледяване, систематизиране и обобщаване на езиковите и литературните факти и създаване на продукт (презентации, мисловни карти, образователни игри).
Преподавател:Минка Георгиева- Състезание по български език и литература „Кой знае повече?“ с учениците от VIIб клас.
- Компютърно моделиране и информационни технологии –VI б клас
В избираемия учебен час по компютърно моделиране и информационни технологии ще се разработват проекти, които интегрират знания и умения от математиката и информационните технологии. Ще се наблегне на обектното програмиране със Scratch. Готовите продукти ще бъдат предоставени за прилагане при ученици от начален етап в СУ “Св. Климент Охридски“
Преподавател:Маргарита Атанасова -„Представяне и експлоатация на проект „Таблица за умножение“ пред учениците от II клас“ -м. май
5. Интерактивност при работа с ученици със СОП
Учениците със СОП често губят интерес по време на час, но интерактивните методи на обучение създават атмосфера на внимание и мотивация за участие. Затова е желателно да направим уроците си интересни, вълнуващи и забавни. Мултимедийното представяне на теми от учебното съдържание са привлекателен, занимателен и иновативен начин за поднасяне на информация.
Върху какво да се фокусираме:
- Окуражаване активното участие на учениците със СОП по време на учебен час.
- Използване на въпроси, които стимулират отговор, дискусия и практически опит.
- Използване на иновативност и креативност за привличане на вниманието.
- Разрешаване на реални проблеми от учениците чрез ролева игра.
- Провокиране на творческите заложби и инициативността на учениците със СОП в процеса на обучение.
Преподаватели:
Мария Хаджиева, Миглена Димитрова- Използване на изработен интелектуален продукт в учебната дейност- целогодишно; Разходка в парка на тема: “Ориентиране в пространството“- м. октомври; „Магията на Коледа“ – интерактивност в отбелязването на празника- м. декември; „Великденско настроение“ – използване на Paint за създаване на великденски яйца с програмата- м. април; Изложба на тема: „И аз мога“- м. май.
Татяна Андонова-„ Ден на розовата фланелка“-изработване на табло и предмети от ученици с допълнително подпомагане и дискусия на тема: „Не на насилието в училище“.